- akce již proběhla.
Petr Parléř mezi Anglií a kontinentem
26. října 2021 v 16:30 - 18:00
Centra jako Švábský Gmünd, Kolín nad Rýnem či Norimberk bývají uváděna jako místa možného působení či inspiračních zdrojů Petra Parléře. Přibližně od 40. let 20. století se mezi nimi začaly – zdaleka ne za všeobecného souhlasu – objevovat i lokality ve vzdálené Anglii. Překvapivě právě tam lze totiž rozpoznat celý soubor detailních řešení i obecnějších tvůrčích přístupů, z nichž některé se mohou jevit jako vůbec nejbližší předstupně Parléřova architektonického smýšlení. Znal Petr Parléř architekturu regionu West Country osobně, zprostředkovaně, či mu pro jeho tvorbu stačily podněty z domovského Švábska? Před zodpovězením této otázky je nicméně nezbytně nutné zaměřit se detailně i na další oblasti rozvinutého gotického stavitelství. Teprve v tomto kontextu se lze znovu tázat, zda byly anglické impulsy tak zásadní, a nebo se v této lokalitě setkáváme s jevy vlastně paralelními k vývoji v dalších evropských centrech.
Přednáška se koná v rámci cyklu Středověk v pohybu / Dialogy v přednáškové místnosti (sál č. 117) Ústavu dějin umění AV ČR, Husova 4, Praha 1, 1. patro. Příspěvky přednesou Štěpán Pavlíček (ÚDU FF UK) a Petr Macek (ÚDU FF UK).
Štěpán Pavlíček je studentem Ústavu pro dějiny umění na FF UK, kde se zabývá zejména architekturou 14. století. Na základě semestrálního pobytu na University of Bristol zpracoval bakalářskou práci na téma Petr Parléř a Anglie.
Petr Macek působí v Ústavu pro dějiny umění na FF UK a v Oddělení stavebně historických průzkumů na NPÚ. Zabývá se zejména barokní a gotickou architekturou. Aktuálně zpracovává rozsáhlé výzkumy nejstarší české architektury (Budeč, Vyšehrad, Stará Boleslav) a věnuje se dílu Petra Parléře. Podílel se na řadě významných publikací (Barokní architektura v Čechách, Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí, Nad slunce jasnější: Plzeňská madona a krásný sloh, ad.).