- akce již proběhla.
Konference DL4DH – Digital Libraries for Digital Humanities
7. prosince 2022 v 9:15 - 17:00
9.15 – 9:30
Registrace účastníků
9.30 – 9.55
Úvodní představení projektu DL4DH
Martin Lhoták, Knihovna AV ČR, v. v. i.
Příspěvek uvede základní údaje o projektu, vysvětlí motivaci k jeho přípravě a představí jeho hlavní cíle.
9.55 – 10.20
Digitalizace novodobých fondů českých knihoven: milníky a výhled do budoucna
Tomáš Foltýn, Michaela Bežová, Národní knihovna ČR
Cílem příspěvku je seznámit účastníky workshopu s „ekosystémem“ digitalizace novodobých knihovních fondů v ČR. Součástí prezentace bude nejen ohlédnutí za dosavadním průběhem digitalizace a výhledem do budoucna, ale i krátké představení standardů a základních nástrojů, které jsou s digitalizací nedílným způsobem spojeny.
10.20 – 10.45
Co znamená implementace DL4DH pro knihovny a knihovníky
Zdenko Vozár, Národní knihovna ČR
V návaznosti na předchozí příspěvek představí základní technickou a datovou koncepci výstupů projektu DL4DH přičemž nastíní možnosti jejich dalšího praktického využití a rozvoje v českém knihovnictví. V kontextu dlouhodobé přípravy kvalitních digitálních sbírek pro vedení kvantitativních analýz, se příspěvek zaobírá jak kompetenčními a technickým,i tak i datově-procesními předpoklady lidských a systémových zdrojů různých typů knihoven a jejich možnostmi zapojení do celého procesu.
Přestávka (15 min)
11.00 – 11.30
Metodika DL4DH, autorská práva
Boris Lehečka, Moravská zemská knihovna v Brně
Příspěvek se bude věnovat současné i plánované právní úpravě, která stanovuje různé možnosti využití autorských děl a jejich digitálních kopií jak ze strany knihoven, tak jejích uživatelů. Představí i „Metodiku přípravy dat z digitálních knihoven pro využití v digitálních humanitních vědách“, která shrnuje další zkušenosti a poznatky řešitelského týmu z práce na prezentovaném výzkumném projektu.
11.30 – 12.00
Religionistická mapa literárních významů: Citace Bible v prvorepublikovém tisku – use case z oblasti religionistiky
František Válek, Národní knihovna ČR
Příspěvek představí příklad využití digitalizovaných sbírek humanitními vědci. Předkládaná případová studie se zabývá tématem automatizované detekce biblických citací v prvorepublikovém tisku. Posluchači budou seznámeni s celkovou problematikou, výzkumnými otázkami, navrženým řešením i výsledky studie.
12.00 – 13.15
Oběd
13.15 – 13.45
Digitální knihovny a využití umělé inteligence
Petr Žabička, Moravská zemská knihovna v Brně
Příspěvek poskytne přehled o některých našich i zahraničních projektech vytvářejících systémy strojového učení, které využívají data z digitálních knihoven.
13.45 – 14.15
Databáze Kramerius+ pro uložení obohaceného obsahu
Boris Lehečka, Moravská zemská knihovna v Brně
Příspěvek seznámí účastníky s nástroji, které mají kurátoři k dispozici pro obohacení svých sbírek o jazyková (meta)data a pro jejich zpřístupnění uživatelům. Jednotlivé kroky lze provádět v grafickém uživatelském rozhraní i s pomocí rozhraní programového (REST API).
Přestávka (15 min)
14.30 – 15.20
DL4DH Feeder – praktická ukázka
Radim Hladík, Filosofický ústav AV ČR, v. v. i.
David Novák, Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i.
V rámci příspěvku bude v praktické rovině předvedeno fungování nástroje DL4DH Feeder, tj. jaké nabízí možnosti uživateli, jak funguje jeho rozhraní a jakým způsobem lze data z digitálních knihoven pomocí nástroje vyhledávat, analyzovat a exportovat. Důraz bude kladen na specifické potřeby badatelů při práci s datovými sadami, ale demonstrovány budou i možnosti pro kvalitativní výzkum.
15.20 – 15.45